Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blecha psí

6. 5. 2008

Blecha psí - Ctenocephalides canis

 

 

Blechy jsou u psů jedním z nejčastěji se vyskytujících parazitů. Nejčastěji způsobuje zablešení psa blecha psí (Ctenocephalides canis), blecha obecná (Pulex irritans) a blecha kočicí (Ctenocephalides felis).

 

Jedná se o drobné hnědé cizopasníky velikostí 1,5 až 5 mm. Samičky jsou větší než samečci. Blechy se živí krví svého hostitele, nejčastěji se vyskytují na krku, hřbetu a u kořene ocasu

 

Samičky kladou vajíčka do srsti, ty pak odpadávají do prostředí, kde se do jednoho týdne líhnou larvy. Larvy se opakovaně svlékají, po třech týdnech s zakuklí a asi za 14 dní se vylíhne dospělá blecha, která žije asi 6 měsíců. Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí.

 

Blecha se vyznačuje mimořádnými skokanskými schopnostmi, dokáže doskočit až na vzdálenost 1,5 metru. Tímto způsobem se blechy šíří při vzájemném kontaktu psů.

 

Nejčastějším příznakem napadení psa blechami je svědivost kůže, pes se intenzívně drbe, na kůži se objevují malé červené ranky, v srsti psa se nalézají drobná zrnka tmavého trusu, pes je neklidný, může hubnout. U některých psů může bleší kousnutí vyvolat rozsáhlé alergické změny, které psa svědí.

 

Odblešení je možné provádět vhodným antiparazitárním přípravkem. Současně je nutné provést důkladnou desinfekci prostředí, ve kterém pes pohybuje (bouda, kotec apod.).

zdroj : www.cz-pes.cz